Google'dan Maurice Sendak Doodle'ı

Arama motoru Google, çocuk edebiyatı desinatör ve yazarı Maurice Sendak'ı 85'inci doğum gününde unutmadı.


aaArama motoru Google, dünyanın önemli insanlarını ana sayfasına taşımaya devam ediyor. Son olarak Anneler Günü'ne özel bir Doodle hazırladıktan sonra, Saul Bass ve Soren Kierkegaard gibi isimleri ana sayfasına taşıyan Google, şimdi de ABD'li çocuk edebiyatı desinatör ve yazarı Maurice Sendak'ı ana sayfasına taşıdı.

Bugün 85'inci doğum günü olan ve yakın zamanda hayatını kaybeden Maurice Sendak'ın Doodle'ı için oldukça uğraşılmış. Doodle'daki oynat tuşuna bastığımızda kendimizi bir hikayenin içerisinde buluyoruz. İstersek, arama logosunun biraz üst kısmına tıklayarak Google'da 'Maurice Sendak' sonuçlarına ulaşabiliyoruz.

Maurice Sendak kimdir?

Maurice Sendak , 10 Haziran 1928 tarihinde Amerika'da dünyaya geldi.

Tam adı Maurice Bernard Sendak olan yazar çocuk edebiyatı üzerine eserler kaleme almıştır. Aynı zamanda iyi bir ressam olan Maurice Sendak "Where the Wild Things Are (Canavarlar Ülkesi)" adlı resimli çocuk kitabını da yazarak tüm zamanların sevilen en iyi resimli kitabını dünya edebiyatına kazandırmıştır.

Yoksul bir yahudi ailesinin çocuğu olarak dünyaya gelen Sendak, Terzi bir babaya sahipti ve para kazanmak için eğitimini yarıda bırakarak çalışmaya başlamıştı.

1956 yılında Kenny's Window adlı ilk resimli kitabı raflardaki yerini almıştır. Onu dünyaya asıl tanıtan eseri olan "Canavarlar Ülkesinin Kralı" adlı eseri ise en iyi, resimli çocuk kitabı olarak Caldecott ödülünü kendisine kazandırmıştır.

Hasta olan annelerine süt alabilmek uğruna para kazanmak için çalışan iki kardeşin öyküsünü anlattığı "Brundibar" adlı eseri yazarın en çok gurur duyduğu kitabıdır.

Sendak, 8 Mayıs 2012 tarihinde hayatını kaybetmiştir.